Krótka historia ginekologiiAutor: Thorwald Jürgen (właśc. Bongartz Heinz)
Tytuł oryginalny: Die Frauenärzte
Język oryginalny: niemiecki
Tłumacz: Wziątek Anna
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: medycyna
Rok pierwszego wydania: 1982
Rok pierwszego wydania polskiego: 2016

Był taki czas, że chciałam zostać położną. Nie lekarzem, nie stewardessą, nie aktorką czy piosenkarką. Chciałam sprowadzać na świat dzieci. Już mi przeszło, ale sentyment do zawodu pozostał, dlatego z ogromną radością przywitałam zapowiedź tej książki.

Nie ukrywam, że była dla mnie wielkim szokiem. Ginekologia okazała się bowiem bardzo młodą gałęzią medycyny o bardzo ciekawej historii. To niesłychane, jak wiele może się zmienić w tak krótkim czasie. Zwłaszcza, że ludzie nie mieli wtedy telewizji i internetu o światowym zasięgu, by móc na bieżąco porównywać swoje doświadczenia i teorie. 

Już na dzień dobry okrzyknięto „Ginekologów” książką kontrowersyjną, gdyż nie da się chyba mówić o ginekologii pomijając tak gorące tematy jak antykoncepcja i aborcja. Autor dość wyraźnie przedstawia swoje zdanie, ale nie w sposób przesadny. Wręcz przeciwnie. Trudne tematy traktuje z humorem i smakiem. 

Jest wiele książek, które zmieniają coś w naszym życiu. Myślę, że ta zdecydowanie do nich należy. Ta książka otwiera oczy. Wystarczy poczytać fora dla kobiet i aż się zimno robi od czytania narzekań na lekarzy ginekologów, położne, opiekę okołoporodową czy warunki panujące na oddziale. Ja to wszystko rozumiem, powinniśmy dążyć do polepszania warunków pacjenta, ale wystarczy pomyśleć sobie, jak wyglądały porody naszych matek czy babek, jak wiele zmieniło się dla kobiet na lepsze w tak krótkim czasie a nabieramy dystansu i nagle dostrzegamy, że ta opieka wcale nie jest taka zła. 

Gorąco polecam tę książkę wszystkim kobietom ciekawym jak dawniej wyglądało leczenie problemów kobiecych. To rewelacyjna, wciągająca podróż w czasie i przestrzeni, podczas której odkryjemy sekrety historii ginekologii. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s