"Mroczne piętno" Lu Marie

„Strzeż się! Ciemność dosięgnie każdego”.
Opowieść toczy się w alternatywnej wersji renesansowych Włoch. Przez Europę przechodzi zaraza. Nieliczni chorzy, którzy przeżyli, okazują się być posiadaczami nadnaturalnych mocy. Główna bohaterka, Adelina, to młoda dziewczyna, której sercem zawładnęła ciemność. Przeżyła ona epidemię zarazy, która zostawiła na niej swoje piętno. Okrutny ojciec uważa, że jest ona malfetto – odmieńcem, który niszczy dobre imię rodu i stoi na drodze do bogactwa. Jednak, jak głoszą pogłoski, niektórzy z ocalonych z zarazy mają nie tylko blizny, ale również tajemnicze i potężne dary. Choć ich podobieństwo pozostaje niewyjaśnione, zaczynają być określani jednym mianem – Malfetto.
[Zielona Sowa, 2015]

Powyżej zacytowany opis z okładki jest w moim mniemaniu mylący. Nie nazwałabym świata wykreowanego przez autorkę alternatywną wersją Włoch. Może imiona bochaterów przywodzą na myśl tan kraj, tak jak samo „malfetto”, które wydaje się być grą słów „male” – zły i „efetto” – efekt. Reszta opisu to raczej bełkot. Po książkę sięgnęłam, bo czytałam poprzedni cykl autorki pt. „Legenda” i miał swój urok.

Akcja rozgrywa się na wielkiej wyspie o nazwie Kenettra. Adelina mieszka tam razem z młodszą siostrą oraz ojcem kupcem. Kiedy były małe, przez świat przeszła dziwna epidemia, wielu ludzi zginęło, ale niektórym dzieciom udało się przeżyć. Większość z nich została jednak naznaczona przez chorobę. Dzieci te nazywa się malfetto. Posiadanie takiego odmieńca w rodzinie jest raczej powodem do wstydu, ojciec Adeliny, kiedyś bogaty kupiec, bardzo zubożał, gdyż przestał się cieszyć szacunkiem wśród ludzi. Zdaje sobie sprawę, że wydanie za mąż córki-malfetto nie jest rzeczą łatwą. Jest człowiekiem pozbawionym sentymentów, wręcz okrutnym. Podejmuje więc decyzję, która nie tylko zaważy na życiu Adeliny, ale położy się cieniem na całej ich rodzinie, a nawet kraju.

W Kenettrze krążą pogłoski, że niektóre malfetto są obdarzone niesamowitymi mocami. Na rynkach można kupić drewienka z wygrawerowanymi imionami, mające chronić przed osławionymi Mrocznymi Piętnami – tajemniczej grupie siejącej zamęt. Mają oni jednak swoje własne cele.

W to wszystko zostaje wplątana Adelina, która nie jest typową nastolatką. Od samego początku opowieści wyczuwamy w niej jakiś mrok. Jest zdecydowanie interesującą postacią. Niejednoznaczną. Nie jest ani do końca dobra, ani zła. Potrafi przywoływać iluzje, mroczne, krwawe, demoniczne, karmione strachem i nienawiścią. Określenie malfetto zdaje się do niej niezwykle pasować, Adelina wydaje się „efektem zła” – skażona, nienaturalnie odmieniona. Jest w niej jakiś dualizm, którego sama jest nieświadoma, a który czytelnik wychwyci i odczuje.

W tej opowieści wszystko jest lekko na opak. Walka dobra ze złem jawi się bardziej jako walka zła ze złem. Lojalność miesza się z wyzyskiem, sprawiedliwość z żądzą władzy. Przekonujemy się, że możemy poznać ludzi jedynie na tyle, ile sami zechcą nam pokazać.
Żałuję, że na naszym rynku nie ukazał się jeszcze tom trzeci, bo obawiam się, że po lekturze drugiego, będę czuła bolesny niedosyt.

6 myśli w temacie “"Mroczne piętno" Lu Marie

  1. Mimo ciekawej recenzji, chyba raczej się nie skuszę na tę pozycję :/ Książka zdaje się nie być w moim guście, ale cieszę się, że Tobie się podoba – o to chodzi, by czytać książki, które nas ciekawią 🙂
    Czy teraz bierzesz się już za czwartą część serii K.A.Tucker, czy jeszcze w ramach przerywnika coś innego? 🙂
    Pozdrawiam!

  2. Nie będę namawiać, każdy lubi coś innego, a ja najzwyczajniej w świecie potrzebowałam odskoczni od Young adult 🙂
    Skończę drugi tom Malfetto i zabieram się za Pięć sposobów na upadek 🙂 A ty kiedy zaczynasz? 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s