"Zakochany hrabia" Quinn Julia

Nota od wydawcy:
„Anthony Bridgerton to najbardziej zatwardziały kawaler Londynu. Lecz po cóż miałby się żenić? Jest wszakże największym uwodzicielem i nikt mu w tym nie dorówna…”
„Kronika towarzyska lady Whistledown” kwiecień 1814

Jednak tym razem plotkarska rubryka jest w błędzie.
Anthony Bridgerton właśnie postanowił się ożenić; co więcej – wybrał już kandydatkę na żonę! Jedyną przeszkodą jest siostra jego wybranki – najbardziej wścibska kobieta, jaką widziały londyńskie sale balowe. Kate Sheffield doprowadza Anthony’ego do obłędu swoim uporem, by zerwać te zaręczyny. Lecz nocami, gdy Anthony zamyka oczy, to właśnie ona nawiedza go w coraz bardziej zmysłowych snach…

[Amber, 2012]

Dla rozluźnienia atmosfery wybrałam romans. Dość często mi się zdarza, że szukam przyjemnej lektury, a ten gatunek zwykle zapewnia mi pożądaną rozrywkę. Na liście rankingowej w kategorii: romans na biblionetce ten był oceniony dość wysoko, więc nie zastanawiałam się, tylko zabrałam się do czytania.

Mamy do czynienia z popularnym w romansach historycznych wątkiem sezonu towarzyskiego, kiedy to panny na wydaniu szukają bogatego, utytułowanej męża, a owi kawalerowie zbyt się cieszą swobodą, by z niej rezygnować. Anthony Bridgerton, bogaty hrabia i głowa licznej rodziny właśnie stwierdza, że czas najwyższy się ożenić. Nie szuka jednak uczucia. Przekonany, że nie dane mu będzie długie życie, wybiera kandydatkę w niemal na chybił-trafił. Jedyne, na czym mu zależy, to żeby nie była głupia, bo nie chce mieć głupich dzieci. I tak jego wybór pada na Edwinę Sheffield, młodej, ślicznej debiutantce, kochającej książki. Jednak wybranka podczas jednego z bali głośno wygłasza myśl, że wyjdzie za mąż jedynie za kawalera, którego zaaprobuje jej starsza siostra…

Tak oto hrabia poznaje Kate i od pierwszej chwili ich relacje są, delikatnie mówiąc, niechętne. Ona ma go za uwodziciela, który chce skrzywdzić jej ukochaną siostrzyczkę, on widzi w niej jędzę. Ciągle się spierają, działają sobie na nerwy. Ubawiłam się świetnie przy ich słownych utarczkach. W końcu muszą zmienić o sobie zdanie, co więcej, zauważają, że mają ze sobą wiele wspólnego…

Kate musi zrewidować poglądy na temat adoratora siostry. Kiedy w końcu oznajmia mu, że nie będzie dłużej stała mu na drodze do ręki Edwiny, ani ona, ani on nie odczuwają ulgi. Wręcz przeciwnie. Oboje są już w sobie zakochani, z tym że on nie zdaje sobie jeszcze z tego sprawy.

Wtedy do gry wkracza przewrotny los, w postaci małej pszczoły i jednej plotkarki. Sytuację można rozwiązać tylko w jeden sposób. Poprzez małżeństwo. Z tym że na ślubnym kobiercu obok Anthony’ego nie stanie słodka Edwina a jej starsza siostra, niemożliwa Kate.

To doskonała książka na zbyt długi wieczór. Lekka, z dużą dozą poczucia humoru, co bardzo w książkach tego rodzaju cenię. Co prawda relacja Kate i Anthony’ego po ślubie jest spokojniejsza, brak tej zadziorności z początku ich znajomości, ale trudno, żeby było inaczej w szczęśliwym małżeństwie. Z dwojga złego wolę to, niż gdyby mieli się kłócić i sobie nie wierzyć (nie cierpię tego w romansach). Jeśli ktoś lubi książki tego gatunku, to sądzę, że i ta powinna się spodobać. Naprawdę świetnie się bawiłam, czytając ją. Jednakowoż jest to książka z rodzaju tych, o których za miesiąc nie będę pamiętać. Świetna tu i teraz, ale nie wnosi niczego specjalnego. Idealna do odstresowania, oderwania się od rzeczywistości. Przenosi nas w barwny świat salonów i bali.

Warto nadmienić, że jest to druga część cyklu o rodzinie Bridgerton składającego się z ośmiu opowieści. Zaczęłam trochę od środka, nawet nie zdając sobie z tego sprawy i muszę stwierdzić, że nie odczułam w najmniejszym stopniu nieznajomości pierwszej części. Co więcej, po lekturze wiem, że kiedy najdzie mnie odpowiedni nastrój, z pewnością wrócę do tomu pierwszego, a także sięgnę po kolejne. Ta rodzina aż prosi, by poznać ją bliżej.

Autor: Quinn Julia (właśc. Cotler Pottinger Julie)
Tytuł oryginalny: The Viscount Who Loved Me
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Reszka Anna
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: romans
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2000
Rok pierwszego wydania polskiego: 2001
Cykle: Rodzina Bridgerton (tom: 2)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s